Wierzba wypuści nawet spośród kawałka pędu.

Wierzba urośnie nawet z kawałka pędu.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy z niej utworzyć unikalne modele ogrodzeń. Wskutek tego nasze ogrodzenie posiądzie niepowtarzalny charakter oraz będzie się polecać wśród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach i bagiennych torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w krajowych zieleńcach. Doceniliśmy je za specyfikę i wiosenne kociaki. Nie są uciążliwe, reflektują tylko mnóstwo wody oraz nieco światła. Zadowolą się bez mała wszystką ziemią.


Niewiele krzewów potrafi również tak samo ekspresowo regenerować utracone odnogi i odrośle. Wierzby nader bezproblemowo rekonstruują również osobisty system korzeni. Wystarczy, że ucięty albo nawet ułamany pęd w ulewnej ziemi po kilku tygodniach wypuści korzenie i ofiaruje początek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, iżby z wierzb wykonywać splecione przęsła ogrodzeniowe czy płotki zaciemnione liśćmi. Zapewne wskazane jest mieć tak subtelne ogrodzenie. Najprawidłowiej do zainstalowania takiego ogrodzenia wykorzystać poniższe typy wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te gatunki wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych własności:

dają proste, długie oraz bardzo sprężyste pędy – przez wzgląd na to można bez trudności modelować formę ogrodzenia;
szybko odrastają po skróceniu- w niedługim czasie możemy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już propozycję na postać ogrodzenia, musimy dostać przydatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, zoczenie ich w warunkach zwyczajnych jest trudne, bowiem dziko rosnące krzewy z rzadka emitują nadzwyczaj długie i proste pędy. Najpoprawniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać parę latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy wpierw lokalizację w ogrodzie, troszkę przez nas nawiedzane i w żadnym razie widzialne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak sadzonek wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać spośród dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy należy je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, iżby się akuratnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak ażeby górował tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny ekspresowo się grubieją, zatem powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa uprawniamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku do kilkunastu witek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s